Odnawialne źródła energii elektrycznej staja się coraz bardziej popularne. Takie pozyskiwanie energii dotyczy już nie tylko firm energetycznych, ale coraz częściej również gospodarstw domowych. Przydomowo elektrownie to najczęściej panele fotowoltaiczne, mają one jednak konkurencje w postaci turbin wiatrowych.
Energia pozyskiwana z wiatru
Przy pozyskiwaniu energii elektrycznej wykorzystuje się różne żywioły, ogień to tradycyjne elektrownie węglowe, ale energię pozyskuje się też z wody i wiatru. Elektrownie wiatrowe kojarzą się jednak przede wszystkim z olbrzymimi poziomymi turbinami na wielometrowych, potężnych masztach, które coraz częściej można dojrzeć podróżując po Polsce i Europie. Montaż takiej turbiny, by był bezpieczny, ale i opłacalny, wymaga spełnienia sporej listy warunków.
Inaczej ta kwestia wygląda w przypadku pionowych turbin wiatrowych, które nie zawsze przybierają aż tak duże rozmiary. Ich kluczową zaletą nie jest jedynie możliwość łatwego skalowania wielkości, w zależności od zapotrzebowania elektrycznego, ale ich wolnobieżność i fakt, że mogą być montowane w niemal każdych warunkach środowiskowych.
Pionowo turbina wiatrowa – co warto o niej wiedzieć?
Pionowa turbina wiatrowa (https://www.innogy.pl/pl/duze-przedsiebiorstwa/pionowa-turbina-wiatrowa) to rozwiązanie, które doskonale sprawdzi się zarówno jako przydomowo elektrownia, jak i źródło energii dla firmy. Dzięki temu, że turbina obraca się wokół pionowej osi, bardzo łatwo można skalować jej wielkość, i co nawet ważniejsze, nie wymaga wysokiego masztu.
Pionowa turbina wiatrowa może przybierać wiele form, najczęściej spotykane są turbiny bębnowe, typu H i świderkowe. Jest wolnobieżna i niemal bezszelestna, dzięki czemu jest nieszkodliwa dla ptaków. Brak konieczności stawiania wysokich masztów sprawia, że taka turbina może być montowana nawet bezpośrednio na budynku, a jeśli nie będzie wystawała więcej niż 3m poza jego obrys to taka instalacja nie wymaga nawet zgłoszenia.
Pionowe turbiny wiatrowe mogą być podłączane pod różne odbiorniki, ale także pod akumulatory. Można je też stosować do ogrzewania wody. Podobnie jak fotowoltaika mogą służyć tylko wewnętrzna instalacja, lub być zamocowane do przetworników pozwalających na sprzedaż prądu do sieci.