Energie wiatrowe w Polsce – nowoczesne rozwiązanie

energia wiatrowa

Początki energetyki wiatrowej w Polsce to lata 90. XX wieku. Pierwsza turbina powstała w 1991 roku w Żarnowcu, miała ona moc 150kW. Obecnie energia wiatrowa odpowiada za 65% energii z odnawialnych źródeł w Polsce, co czyni energię wiatrową liderem na tle konkurencji.

Dlaczego turbiny wiatrowe w Polsce zyskały taką popularność?

Głównym czynnikiem, który decyduje o postawieniu wiatraku w danym miejscu, są panujące tam warunki pogodowe, a konkretniej wiatr. Polska ze względu na położenie geograficzne jest wietrznym krajem, co sprzyja powstawaniu takich turbin. Z tego właśnie powodu energia wiatrowa w Polsce jest tak powszechna.

Jak działa elektrownia wiatrowa?

Łopaty wirnika w turbinie pod wpływem podmuchów wiatrów obracają się, produkując w ten sposób energię mechaniczną, która przekazywana jest do generatora, aby przekształcić ją w energię elektryczną. Warto zaznaczyć, że siła wiatru musi być odpowiednia. Praca silnika zaczyna się od określonej mocy wiatru, a przy intensywnych wichurach turbina wiatrowa zostaje zatrzymywana w celu uniknięcia ewentualnych uszkodzeń. Więcej informacji na temat działania turbiny wiatrowej znajdziesz na stronie: https://www.innogy.pl/pl/duze-przedsiebiorstwa/artykuly/2020/elektrownie-wiatrowe—jak-dzialaja-i-czy-warto-w-nie-inwestowac

Rodzaje turbin wiatrowych

Obecnie występują dwa główne typy turbin wiatrowych, różniącymi się pewnymi aspektami. Ze względu na ich właściwości stosowane są w innych miejscach:

  • turbina wiatrowa pionowa VAWT (z ang. Vertical Axis Wind Turbines) – turbiny te doskonale sprawdzają się w ekstremalnych warunkach, gdzie wieją silne wiatry. Ze względu na miejsca, w których występują, charakteryzują się dużą wytrzymałością. Dzięki jej kształtowi umożliwia działanie niezależnie od kierunku wiatru,
  • turbina wiatrowa pozioma HAWT (z ang. Horizontal Axis Wind Turbines) – są to klasyczne turbiny wyglądem przypominające tradycyjne wiatraki. Charakteryzują się dużą wydajnością przy dużych prędkościach wiatru. Co więcej, z reguły są tańsze niż turbiny typu VAWT.

Zalety elektrowni wiatrowych

Turbiny wiatrowe przede wszystkim są ekologicznym rozwiązaniem, co w obecnych czasach jest bardzo istotnym aspektem. Nie powodują one zanieczyszczeń oraz nie emitują żadnych gazów ani odpadów. Wiatr jest odnawialnym i niewyczerpalnym źródłem energii, dzięki czemu nie musimy martwić się o jego kres. Energię wiatrową cechują również stosunkowo niewielkie straty podczas przesyłania jej do odbiorców.