Montaż fotowoltaiki – koszt i opłacalność

montaż fotowoltaiki

Wykonanie instalacji fotowoltaicznej to doskonałe rozwiązanie dla osób, które chcą obniżyć wysokość rachunków za energię elektryczną oraz uzyskać niezależność od dostawców prądu. Nowoczesne systemy PV potrafią bowiem niemal całkowicie zaspokoić zapotrzebowanie energetyczne budynku, widocznie zmniejszając koszt jego utrzymania. Kiedy warto się na nie zdecydować, jaka jest cena ich wykonania oraz jak przedstawia się opłacalność fotowoltaiki?

Kiedy warto zdecydować się na montaż fotowoltaiki?

Montaż fotowoltaiki warto wziąć pod uwagę zawsze wtedy, gdy pożądane jest znaczne ograniczenie wysokości rachunków za prąd. W okresie letnim taka instalacja jest w stanie całkowicie pokryć zapotrzebowanie na energię elektryczną, a nawet wyprodukować jej nadmiar. Oddany do sieci, można odzyskać w okresie zimowym – w czasie, gdy system pracuje nieco mniej wydajnie. Koszt fotowoltaiki warto ponieść w chwili, gdy cena prądu przekracza poziom akceptowalny dla właściciela budynku. Warto także zdecydować się na nią, aby lepiej zadbać o środowisko naturalne i oszczędzać zasoby konwencjonalne.

Fotowoltaika – koszt wykonania

Koszt fotowoltaiki zależy w głównej mierze od wielkości systemu, rodzaju i jakości użytych podzespołów oraz ceny usługi instalacyjnej. Opłata za 1 kWp zazwyczaj oscyluje wokół 4-6 tysięcy złotych. Montaż fotowoltaiki o przeciętnej mocy odpowiedniej dla jednorodzinnego domu będzie kosztował w granicach 15-30 tysięcy złotych.

montaż fotowoltaiki

Czy fotowoltaika jest opłacalna?

Osoby zainteresowane wykonaniem instalacji PV zwracają baczną uwagę na opłacalność fotowoltaiki. Wpływ na nią ma rodzaj użytych ogniw, parametry montażowe, a także charakterystyka nieruchomości oraz uzyskane ulgi i dotacje na montaż fotowoltaiki. Przyjęło się, że średni okres zwrotu inwestycji wynosi około 8-10 lat, przy jednoczesnej możliwości korzystania z systemu przed co najmniej dwie lub trzy dekady.

Wykonanie instalacji fotowoltaicznej to skuteczny sposób na obniżenie rachunków za prąd oraz ograniczenie emisji szkodliwych gazów do atmosfery. Choć koszt jej montażu jest stosunkowo wysoki, na uwagę zasługuje opłacalność fotowoltaiki i możliwość zwrotu inwestycji nawet po dekadzie, przy jednoczesnej perspektywie użytkowania systemu PV przez kilkadziesiąt kolejnych lat. Więcej szczegółów na temat kosztów i opłacalności fotowoltaiki można znaleźć tutaj.