Jaki licznik do taryfy g12?

Osoby, które chcą zmienić swojego dotychczasowego dostawcę prądu nie muszą oczywiście wymieniać starego licznika na nowy. Modernizacja układu pomiarowo-rozliczającego energię czynną wymagana jest dopiero wtedy, gdy chcemy przejść z taryfy jednostrefowej (g11) na taryfę dwustrefową (g12). Warto wspomnieć także i o tym, że wymiana licznika jednostrefowego na dwustrefowy jest całkowicie bezpłatna. Odbiorcy przyłączeni do sieci niskiego napięcia nie są fizycznymi właścicielami liczników. Cały układ pomiarowo-rozliczeniowy należy do dystrybutora, dlatego też nie trzeba za niego płacić.

Dla kogo są liczniki dwustrefowe?

Liczniki dwustrefowe są najlepszym wyborem dla bardziej świadomych konsumentów, którzy bardzo dobrze zdają sobie sprawę z tego, ile zużywają prądu w dzień i w nocy. Taryfa G12 i G12w u wielu gospodarstw domowych pozwala wygenerować naprawdę spore oszczędności, dlatego też warto zastanowić się nad zamianą dotychczasowej taryfy. Osoby, które planują zmianę obecnej taryfy, powinny przerzucić się na inteligentne liczniki, które przynoszą wiele korzyści nie tylko dla odbiorców, ale również dla dostawców prądu.

Jak działa licznik dwustrefowy?

Liczniki energii elektrycznej jak sama nazwa wskazuje są miernikiem konsumpcji prądu i to właśnie dzięki nim, można rozliczyć się z dostawcą prądu. Pamiętać należy również i o tym, że każdy licznik prądu posiada swój własny numer seryjny. Liczniki dwustrefowe zaprojektowane zostały w taki sposób, aby współpracować z zewnętrznym zegarem sterujących, dzięki czemu można dokonywać pomiaru i rozliczeń w systemie dwutaryfowym. W licznikach dwustrefowych znajdują się zawsze dwa oddzielne wyświetlacze T0 i T1. Przełączenie pomiędzy taryfom dzienną a nocną następuje w momencie podania napięcia sterującego na wejście D. Liczniki T0 automatycznie sczytują aktualną wartość poboru energii przy braku napięcia sterującego (na wejściu D). Jeżeli chodzi o liczniki T1 to sczytują one wartość poboru energii jedynie od momentu pojawienia się napięcia sterującego na wejściu D (do momentu jego zaniku).

Więcej informacji o taryfie g12 można znaleźć w tym miejscu: https://www.innogy.pl/pl/dla-domu/oferta/najprostsza-dzien-i-noc