Energia dla domu a wybór odpowiedniej taryfy

Właściciele gospodarstw domowych mają do dyspozycji zarówno uniwersalną taryfę jednostrefową, jak i różne warianty taryf z rozliczeniem dwustrefowym. Odpowiednio dopasowana taryfa energii pozwala na odnotowanie niemałych oszczędności w skali roku, dlatego też warto dobrze się zastanowić nad wyborem i przeanalizować swoje indywidualne potrzeby. Często możliwe jest przeniesienie części obowiązków domowych na godziny pozaszczytowe z tańszym prądem, co zagwarantuje obniżenie rachunków za prąd. Która taryfa będzie najbardziej opłacalnym wyborem?

Energia dla domu a wybór odpowiedniej taryfy

Dostosowując taryfę energii do swoich indywidualnych potrzeb, możliwe jest zaoszczędzenie niemałych kwot na rachunkach za prąd. Tym bardziej, że pochłaniają one sporą część domowego budżetu. Najczęściej wybieraną taryfą jest taryfa jednostrefową G11, w przypadku której przez całą dobę obwiązuje stała stawka za kilowatogodzinę – niezależnie od pory dnia. Inna opcją jest taryfa dwustrefowa G12, która dzieli dobę na dwie strefy: z tańszym i droższym prądem. Tańsza strefa obowiązuje w godzinach wieczornych i nocnych. Wariantem taryfy C12 jest taryfa C12w. Jest to taryfa weekendowa, w przypadku której strefa z tańszym prądem rozpoczyna się już od godziny 22.00 w piątek i trwa aż do godziny 6.00 w poniedziałek. Niższa stawka za kWh obowiązuje także w dni wolne ustawowo od pracy i w święta. Są jeszcze taryfy G11P i G11E, które są taryfami przedpłatowymi.

 

Taryfę energii elektrycznej można zmienić

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że mogą oni zmienić zarówno taryfę energii, jak również dotychczasowego dostawcę prądu, co pozwala na redukcję kwot widniejących na fakturach za prąd. W skali roku można uzyskać niemałe oszczędności, co oczywiście wpłynie pozytywnie na stan domowego budżetu. W celu zmienienia taryfy energii wystarczy skontaktować się ze swoim dostawcą. Zarówno zmiana taryfy, jak i sprzedawcy energii jest całkowicie bezpłatna. Obecnie zmiana swojego dotychczasowego dostawcy prądu jest banalnie prosta, gdyż wszelkimi formalnościami zajmuje się w imieniu klienta jego nowy sprzedawca. Nie trzeba przy tym obawiać się żadnych niedogodności w postaci przerw w dostawie prądu.

źródło: https://enerad.pl/rynek-energii/prad-dla-domu/jaka-taryfa-g11-czy-g12/