Jak pozyskujemy prąd elektryczny?

prąd elektryczny

Prąd elektryczny jest jednym z najważniejszych mediów, bez którego współczesny świat nie może funkcjonować. Energię elektryczną można pozyskiwać na wiele sposobów. Z jakich surowców i w jaki sposób pozyskuje się dziś energię elektryczną? Zapraszamy do zapoznania się z artykułem poświęconym tej tematyce.

Jak działa konwencjonalna elektrownia?

Konwencjonalna elektrownia to zespół urządzeń, które zamieniają energię – pochodzącą najczęściej z pary wodnej – w energię elektryczną. Sercem każdej elektrowni jest generator – czyli maszyna „produkująca” prąd.

prąd elektrycznyJak uzyskuje się parę w elektrowni?

Sposobów na pozyskanie pary jest bardzo wiele. Tradycyjne elektrownie produkują parę w specjalnych kotłach opalanych węglem kamiennym lub brunatnym. Jest to stosunkowo tani sposób na produkcję prądu elektrycznego, ale nie jest zbyt przyjazny dla środowiska. Podczas spalania węgla oprócz dwutlenku węgla powstają inne związki chemiczne – na przykład tlenki siarki, które są szkodliwe.

Alternatywą dla węgla są pierwiastki promieniotwórcze. Energia, która powstaje podczas rozpadu pierwiastków promieniotwórczych jest „czystsza”, co oznacza, że podczas podgrzewania pary nie są emitowane do atmosfery szkodliwe związki chemiczne. Koszt produkcji energii elektrycznej z pierwiastków promieniotwórczych jest niższy, niż z węgla.

Odnawialne źródła energii

Z punktu widzenia środowiska zdecydowanie najlepszym sposobem produkcji energii elektrycznej są elektrownie wykorzystujące odnawialne źródła energii. Są to:

  • elektrownie wiatrowe,
  • elektrownie wodne,
  • elektrownie słoneczne.

W elektrowniach wiatrowych turbina generatora napędzana jest przez śmigła, które poruszane są siłą wiatru. Turbiny wiatrowe montuje się przede wszystkim na wybrzeżach oraz w miejscach, w których często wieją wiatry.

Elektrownie wodne buduje się przede wszystkim na dużych rzekach. W tego typu elektrowniach turbina napędzana jest przez przepływającą w rzece wodę. Im większy przepływ, tym większa moc elektrowni.

Elektrownie składające się z paneli słonecznych opłaca się budować wszędzie tam, gdzie często świeci słońce. Tego typu elektrownie dobrze sprawują się w gorących krajach oraz przy miastach i osadach zlokalizowanych na pustyni.