Budując swój wymarzony dom należy zaplanować bardzo wiele ważnych rzeczy. Jedną z nich jest oczywiście wybranie taryfy energetycznej. Niniejszy artykuł to doskonała propozycja dla tych osób, które chcą skorzystać z najtańszego rozwiązania i uniknąć przykrych niespodzianek w postaci wysokiego rachunku od elektrowni.
Prąd budowlany – co warto wiedzieć?
Prąd budowlany to nic innego jak zwykła taryfa energii elektrycznej, którą można wykorzystać do prowadzenia prac budowlanych, remontowych i montażowych. W Polsce bardzo częstą praktyką jest czerpanie prądu od najbliższych odbiorców, co oczywiście jest nielegalne i grozi dużymi karami grzywny. Sprzedażą energii mogą zajmować się wyłącznie podmioty, które są do tego uprawnione. Pamiętać należy również i o tym, że w trakcie prac budowlanych popularna taryfa g11 nie jest najlepszym wyborem.
Jaka taryfa budowlana jest najlepsza?
Jeżeli chodzi o taryfy budowlane to do wyboru są trzy opcje: C11, C12a i C12b. Największym zainteresowaniem cieszy się taryfa C11, która wyróżnia się stałą ceną kilowatogodziny przez 24 godziny na dobę. C12a i C12b to z kolei taryfy dwustrefowe, dlatego też w ich przypadku należy dokładnie rozplanować, w których godzinach wykonywane będą prace. Aby dwustrefowa taryfa była opłacalna około 40% całego zużycia energii musi być pobierana w tańszej strefie.
Jak przejść z taryfy budowlanej na taryfę g11?
Po ukończeniu budowy domu albo po remoncie należy przejść oczywiście na taryfę energetyczną g11, która przeznaczona jest dla gospodarstw domowych. Aby przejść na taryfę g11, niezbędne jest potwierdzenie odebrania budynku. Dokument ten wymagany jest niezależnie od tego, czy prąd budowlany czerpaliśmy z przyłącza tymczasowego, czy z przyłącza docelowego. Właściwy organ Starostwa Powiatowego wystawia specjalny dokument zezwalający na użytkowanie danego obiektu, dzięki czemu bez większego problemu można przejść na taryfę g11. Im szybciej zostanie uruchomiona taryfa energetyczna g11, tym szybciej będzie można cieszyć się tańszą energią.