Jak można wykorzystać energie słoneczną?

energia słoneczna

Energia słoneczna wykorzystywana jest przez ludzkość od tysięcy lat, ale dopiero od nie tak dawna, można ją wykorzystać do wytwarzania prądu elektrycznego. Niniejszy artykuł to doskonała propozycja dla wszystkich tych osób, które chcą dowiedzieć się w jaki sposób można wykorzystać energię słoneczną.

energia słonecznaJak obecnie wykorzystywana jest energia słoneczna?

W dzisiejszych czasach dzięki konwersji fotowoltaicznej możemy bezpośrednio zamienić energię promieniowania słonecznego na energię elektryczną. Warto wspomnieć jednak i o tym, że istnieje również konwersja fototermiczna, w której to z kolei energia promieniowania słonecznego zamieniana jest na energię cieplną w specjalnych kolektorach słonecznych. W ostatnim czasie energia słoneczna zamieniana jest także w energię elektryczną w specjalnych piecach słonecznych.

Moda na ogniwo fotowoltaiczne

W Polsce jest bardzo duże zainteresowanie na ogniwa fotowoltaiczne, które są w stanie zamienić fotony światła w prąd elektryczny. Ogniwa słoneczne zbudowane są ze specjalnych półprzewodników, które najczęściej wykonane są z krzemu. W dzisiejszych czasach możemy wyróżnić monokrystaliczne i polikrystaliczne baterie słoneczne. Warto wspomnieć także o tym, że wybór wydajnego układu to dopiero połowa drogi do sukcesu, ponieważ bardzo ważną kwestią jest także montaż paneli słonecznych. Aby inwestycja przyniosła satysfakcjonujące wyniki warto postawić nie tylko na wydajne ogniwa, ale również na doświadczonych monterów.

Kolektory słoneczne

Jak wspomniano powyżej energia słoneczna może być pozyskiwana również przy pomocy specjalnych kolektorów słonecznych, które wykorzystywane są głównie do podgrzewania cieczy albo gazów. Korektory słoneczne to bardzo proste konstrukcje, które malowana są na czaro, dzięki czemu mogą pochłaniać promienie słoneczne w dużych ilościach. W Polsce kolektory słoneczne wykorzystywane są na szeroką skalę głównie do ogrzewania wody użytkowej. Jest to doskonała propozycja dla tych osób, które chcą wspomóc podstawowe źródło ciepła. Największymi zaletami korektorów jest powszechny dostęp, niskie koszty eksploatacji i praktycznie nieograniczone zasoby energii.