Dlaczego energia dla firm jest droższa niż energia dla zwykłych użytkowników?

Jeżeli porówna się ceny energii elektrycznej, które dotyczą klientów indywidualnych i przedsiębiorców, to bardzo szybko można zauważyć, że ci drudzy muszą liczyć się z większymi kosztami. Z niniejszego artykułu dowiedzą się Państwo, dlaczego energia dla firm jest droższa i z czego wynikają różnice cenowe.

Dlaczego firmy mają większe stawki za prąd?

Różnice w cenach za energię dla firm i klientów indywidualnych, wynika z kilku różnych czynników. Pierwszym z nich jest na przykład to, że firmy nie podlegają Urzędowi Regulacji Energetyki. Ceny dla odbiorców końcowych, którzy korzystają na co dzień z taryfy G (gospodarstwa domowe i jednoosobowe działalności gospodarcze) podlegają stosownym regulacjom oraz zatwierdzeniu przez URE. Z praktycznego punktu widzenia oznacza to, że ceny mogą być utrzymane na dość stabilnym poziomie. Jeżeli chodzi o stawki za prąd dla firm (taryfa A, B, C, i R), to oczywiście nie podlegają one regulacji URE. Poszczególne ceny ustalane są zawsze indywidualnie przez odpowiednie spółki obrotu energii elektrycznej.

Moc umowna ma znaczenie

Bardzo mało osób zdaje sobie sprawę również z tego, że na większe ceny za energię dla firm ma wpływ również moc umowna. Mowa tutaj oczywiście o mocy czynnej, która pobierana i wprowadzana jest do sieci. Moc umowna to nic innego jak ilość energii elektrycznej, która w konkretnym momencie jest dostarczana do wybranego punktu poboru energii. Wysokość mocy umownej jest dokładnie określona w umowie o świadczeniu usług dystrybucyjnych i przesyłowych. Z praktycznego punktu widzenia moc ta nie może być wyższa niż wcześniej zadeklarowana moc przyłączeniowa. Pamiętać należy o tym, że moc umowna zależy nie tylko od liczby i rodzaju sprzętu elektrycznego w danej firmie, ale również od intensywności korzystania z niego. Jak łatwo się domyślić moc umowna dla firm jest większa niż moc umowna dla odbiorców indywidualnych. Firmy, które korzystają z wielu urządzeń w tym samym czasie, potrzebują większej mocy, aby nie doszło do przeciążenia sieci i wybicia korków, dlatego też muszą liczyć się z większymi kosztami.

 

Więcej informacji o energii dostarczanej dla firm można znaleźć w tym miejscu: https://www.innogy.pl/pl/msp