Prąd budowlany – co należy wiedzieć na jego temat?

Budowa domu wiąże się z koniecznością posiadania stałego dostępu do źródła zasilania. Na placu budowy używane są przeróżne narzędzia i maszyny, które wymagają zaopatrzenia je w energię elektryczną. Po zachodzie Słońca pojawia się też potrzeba oświetlenia placu budowy, przez co jeszcze bardziej wzrasta zapotrzebowanie na prąd.  

Taryfa prądu budowlanego – czy jest konieczna i kiedy można z niej wyjść?

Niezależnie od tego czy planowana jest budowa dużego domu jednorodzinnego czy małego budynku gospodarczego, konieczne jest wybranie taryfy budowlanej. Jest to odgórnie narzucony wymóg. Do wyboru są aż trzy taryfy energii, dzięki czemu każdy konsument jest w stanie dopasować ją do swoich indywidualnych potrzeb. Zmiana taryfy z budowlanej na standardową może zostać przeprowadzona dopiero po zakończeniu budowy. Powstały budynek musi być gotowy do zamieszkania. Konieczne jest udanie się do Starostwa Powiatowego, w celu zyskania dokumentu będącego potwierdzeniem tego, że wybudowana nieruchomość nadaje się już do użytkowania. W zależności od tego na jakie godziny przypadają prace budowlane, można wybrać tańszą lub droższą taryfę. Jeśli możliwe jest zaplanowanie prac na godziny pozaszczytowe, to najbardziej korzystne okazują się być taryfy budowlane C12a i C12b. 

Prąd budowlany a wybór odpowiedniej taryfy energii 

Prąd budowlany jest specjalnym typem taryfy energetycznej, która trzeba wybrać na czas budowy obiektu. Jej wybór najlepiej jest przedyskutować z elektrykiem, który ustali potrzebną moc umowną. Całodobową taryfą jest taryfa C11, czyli taką z niezmienną stawką za kilowatogodzinę. Druga opcją jest taryfa dwustrefowa. Doba podzielona jest na dwie strefy – z niższą ceną za kWh w godzinach pozaszczytowych i z droższym prądem w godzinach szczytu. Zwykle godziny z niższa stawką taryfową obowiązują od 21:00 do 08:00 oraz od 11:00 do 17:00. W taryfie C12b, która również jest taryfą dwustrefową, tańszy prąd stosowany w budownictwie przypada na godziny od 22:00 do 06:00. Wybór odpowiedniej taryfy budowlanej jest bardzo istotną kwestią, ze względu na duże zapotrzebowanie na energię elektryczną w trakcie budowy. Jest znacznie większe niż po jej zakończeniu. 

źródło: https://majster-zrob-to-sam.pl/prad-budowlany-sprawdz-jak-nie-przeplacac-za-prad-budujac-dom/