Obecnie możliwe jest zdalne sterowanie całym oświetleniem w budynku, a wszystko to dzięki rozwojowi technologii. Coraz więcej osób decyduje się na zainstalowanie inteligentnego oświetlenia, które zwiększa komfort życia, oszczędność czasu i pieniędzy. Nowoczesne systemy pozwalają nie tylko na kontrolowanie światła w swoim otoczeniu, ale też na tworzenie przeróżnych aranżacji świetlnych – w zależności od potrzeb, preferencji i okazji. Jest wiele przesłanek za tym, aby zainwestować w inteligentne oświetlenie.
Zalety inteligentnego oświetlenia
Na inteligentne oświetlenie składają się specyficzne źródła światła, urządzenia nadzorujące bezprzewodową łączność i aplikacje do sterowania całym systemem. Do dyspozycji są inteligentne żarówki, lampy domowe i ogrodowe, kinkiety, taśmy LED i wiele więcej. Największą zaletą inteligentnego oświetlenia jest możliwość zdalnego sterowania nim – z dowolnego miejsca. Nie trzeba podchodzić do włączników i przyciskać ich po kolei, aby rozbłysło światło. Sterowanie takim innowacyjnym systemem ogranicza się do dotykania palcem po ekranie smartfona. Można nawet zainstalować asystenta głosowego i sterować oświetleniem za pomocą konkretnych komend głosowych. Zaletą inteligentnego oświetlenia jest możliwość przyciemniania i rozjaśniania światła, czyli dostosowania jego natężenia do swoich bieżących potrzeb. Zmieniać można też barwę czy nawet temperaturę światła, a wszytko to jest banalnie łatwe i wręcz błyskawiczne. Co więcej, inteligentne oświetlenie może współdziałać z czujnikami ruchu, czyli włączać się dopiero po wejściu do danego pomieszczenia i wyłączać, gdy nikogo w nim nie będzie. Przekłada się to na dużą oszczędność czasu i pieniędzy.
Co jeszcze przemawia za wyborem inteligentnego oświetlenia?
W przypadku inteligentnego oświetlenia możliwe staje się stworzenie indywidualnego harmonogramu, dzięki czemu każde źródło światła będzie automatycznie włączać i wyłączać się o ustalonej godzinie. Wybrać można też profil oświetlenia, w celu zaprogramowania kontraktowo rodzaju akcji, która ma zostać wykonana przez daną grupę lamp. Wiele osób decyduje się na montaż inteligentnego oświetlenia w celu zwiększenia poziomu bezpieczeństwa. Możliwe jest zaprogramowanie konkretnych źródeł światła tak, aby włączały i wyłączały się w pomieszczeniach pod nieobecność domowników. Jest to pewnego rodzaju symulacja tego, że ktoś cały czas urzęduje w domu, co zmniejsza ryzyko potencjalnego włamania się do niego.