Jako, że w każdej firmie używane są przeróżne urządzenia wytwarzające energię elektryczną i przetwarzające ją w procesie przemysłowym, przedsiębiorca musi liczyć się z niemałymi kosztami związanymi ze zwiększonym zapotrzebowaniem na prąd. Do tego dochodzą jeszcze straty energii, które powinny być pod stałą kontrolą. Sprawdzonym sposobem na identyfikację nadmiernych strat energii i uzyskanie szczegółowego raportu wraz z propozycjami zmian jest regularne zlecanie wykonania audytu energetycznego. Dlaczego warto i jaki jest rzeczywisty cel takiego audytu?
Po co przedsiębiorcy raport energetyczny?
Audyty energetyczne przeprowadzane są w celu poprawienia wskaźników techniczno-ekonomicznych działania firmy, dzięki którym możliwe jest zidentyfikowanie i zredukowanie nadmiernych strat energii elektrycznej związanych z eksploatacją urządzeń elektrycznych. Od maja 2016 roku przeprowadzanie audytów energetycznych jest obowiązkiem każdego dużego przedsiębiorstwa. Celem audytu jest uzyskanie informacji na temat zużycia prądu przez budynek czy też instalację przemysłową. W raporcie energetycznym znajdują się także informacje o tym, w jaki sposób można uzyskać oszczędności. Audyty efektywności energetycznej wykonywane są także w celu zdobycia białych certyfikatów. W ich przypadki oceniany jest stan techniczny obiektu i analizowane jest zużycie energii. Wszystko to ma na celu zdobycie konkretnych wytycznych odnośnie poprawy efektywności energetycznej budynku. Do dyspozycji są także audyty w procesie zarządzania energii, audyty w projektach inwestycyjnych i modernizacyjnych oraz audyty przedwdrożeniowe.
Jakie działania wchodzą w zakres audytu energetycznego?
Na audyt energetyczny składa się tak naprawdę szereg różnych działań, które wykonuje się przy pomocy specjalistycznego sprzętu. Firma przeprowadzająca audyty korzysta z wielu metod pomiarowych i badawczych, dzięki czemu możliwe jest uzyskanie szczegółowego raportu. Pierwszym krokiem jest inwentaryzacja urządzeń lub procesów, a następnie opracowywany jest program audytu. Kolejnym krokiem jest wykonanie pomiarów obiektowych wraz z pomiarami uzupełniającymi. Potem następuje opracowanie wyników uzyskanych pomiarów wraz z analizą w postaci raportu energetycznego. Na jego podstawie wdraża się i monitoruje rozwiązania pozwalające na uzyskanie oszczędności energii i premii termomodernizacyjnej.
źródło: https://www.cire.pl/item,154635,13,0,0,0,0,0,audyt-energetyczny-a-audyt-efektywnosci-energetycznej—doswiadczenia-udt.htmlhttps://www.cire.pl/item,154635,13,0,0,0,0,0,audyt-energetyczny-a-audyt-efektywnosci-energetycznej—doswiadczenia-udt.html