Bolączką przedsiębiorców, szczególnie właścicieli dużych firm, są rachunki za prąd. Pochłaniają one sporą część firmowego budżetu. Bardzo często jest tak, że zawyżone kwoty na fakturach wynikają z nierozsądnego korzystania z energii elektrycznej i jej bezzasadnego poboru. Na próżno jest wówczas liczyć na jakiekolwiek energooszczędności. Ponadto nieumiejętne wykorzystywanie prądu może mieć negatywny wpływ na efektywność pracy sieci energetycznej. Tego typu zjawiskom można zapobiec, stosując kompensację mocy biernej.
Energia elektryczna a moc bierna
Mówiąc o energii elektrycznej, warto poruszyć temat mocy. Jedną ze składowych prądu jest moc bierna, którą określa się moc pomiędzy źródłem energii a jej odbiornikiem końcowym. Oprócz mocy biernej na prąd skalda się jeszcze moc czynna i moc pozorna. W przypadku mocy biernej nie jest wykonywana żadna praca, ale nie może jej zabraknąć podczas pobierania i wykorzystywania prądu przez urządzenia końcowe. Moc bierna może być mocą indukcyjną, czyli tą pobieraną lub mocą pojemnościową, która jest oddawana i wywarzana przez urządzenia elektryczne.
Sposób na przeciwdziałanie stratom
Moc bierna wiąże się z generowaniem strat i przyczynia się do zmniejszania sprawności przewodów kablowych. Jeśli jest ona przesyłana siecią energetyczną, generowane są zawyżone rachunki za prąd. Można jednak uniknąć niepotrzebnych kosztów, czemu służy kompensacja mocy biernej. Oczywiście moc bierna jest niezbędna do tego, aby urządzenia końcowe mogły prawidłowo funkcjonować, ale dzięki jej kompensacji można ograniczyć towarzyszące jej przesyłowi straty. Kompensacja mocy biernej jest zjawiskiem wytwarzającym moc bierną, która nie jest przesyłana siecią energetyczną, ale generowana w pobliżu potrzebującego jej odbiornika. Rezultatem tego jest zredukowanie napięcia i strat mocy w sieci. Przekłada się to na wydajniejsze wykorzystywanie sieci energetycznej i odnotowanie niemałych oszczędności dla przedsiębiorstwa w postaci mniejszych rachunków za prąd. Kompensacja mocy biernej jest skutecznym sposobem na zoptymalizowanie kosztów za energię elektryczną.
Więcej o kompensacji energii można poczytać tutaj: https://www.innogy.pl/pl/duze-przedsiebiorstwa/artykuly/2019/kompensacja-mocy-biernej
źródło: https://www.muratorplus.pl/technika/instalacje-elektryczne/kompensacja-mocy-biernej-jakie-sa-metody-kompensacji-mocy-biernej-jakie-urzadzenia-stosowac-aa-wTzE-Qsuv-3pxf.html